معیارهای داوری پنجمین دوسالانه بسته‌ها

معیارهای داوری پنجمین دوسالانه بسته‌ها

دوسالانه‌ی بسته‌ها یکی از منصفانه‌ترین شیوه‌های داوری را برای بررسی و قضاوت آثار شرکت‌کنندگان استفاده می‌کند و این باعث می‌شود تا نتایج نهایی قابل اعتماد‌تر و عینی‌تر باشد به طوری که می‌توان آن را با هرکسی که نیاز به بررسی داشته باشد به اشتراک گذاشت. این موضوع یک دست‌آورد واقعی و منصفانه را برای برگزیدگان این رویداد رقم خواهد زد.

کیفیت دیزاین

در اینجا داوران به جنبه‌های زیبایی‌شناسی و اصول اولیه دیزاین توجه می‌کنند. آنها به دقت و با وسواس مواردی همچون: نوشتار صحیح و انتخاب درست فونت و اصول تایپوگرافی، شیوه‌ی استفاده از رنگ، استفاده‌‌ی به جا و مناسب از تصاویر، نشانه و تصویر‌سازی و همچنین استفاده‌ی مناسب از فضاهای در دسترس برای خلق یک اثر ناب را بررسی می‌کنند و به آنها امتیاز می دهند.

دیزاین و ارتباط آن با برند/محصول

درنظر گرفتن ماهیت محصول در انتخاب شیوه‌ی دیزاین و توجه به ارزش‌های بنیادی برند از مواردی است که در اینجا مورد توجه داوران قرار می‌گیرد. هیات داوران با چشمانی تیز‌بین و نگاهی حرفه‌ای در جست‌وجوی خلاقیت‌ها و روش‌هایی هستند که شرکت‌کنندگان برای پاسخ‌ دادن به انتظارات مصرف‌کننده و معرفی ویژگی‌های مهم محصول و وعده‌های برند، از آنها در دیزاین استفاده کرده‌اند.

خلاقیت و نوآوری

مهم‌ترین عاملی که نظر داوران را به یک اثر جلب می‌کند، میزان نوآوری و خلاقیتی است که در دیزاین استفاده شده است. اصالت دیزاین و نگاه نوآورانه و متمایز دیزاینر می‌تواند امتیاز نسبتا مطلوبی را در این بخش به‌دست بیاورد.

مسئولیت‌پذیری

بسته‌بندی در برابر جامعه مسئول است. شفافیت در انتقال پیام اصلی محصول، صداقت و عدم اغراق در بیان ویژگی‌های محصول، سهولت استفاده، مسائل زیست‌محیطی، حمل و نقل آسان، کنترل حجم مصرف و مسائلی از این دست در این قسمت مورد ارزیابی داوران قرار می‌گیرد.

ارتباط حسی

این یک واقعیت است که بخشی از امتیاز داوران بر اساس میزان ارتباط حسی آنها با دیزاین شکل می‌گیرد. این همان حسی است که دیزاین بسته‌بندی باید در مواجه با مخاطبانش در بازارهای هدف ایجاد کند.

شیوه‌ی داوری آثار شرکت‌کنندگان
فاکتورهایی وجود دارد که دوسالانه بسته‌ها را به یکی از منصفانه‌ترین رویدادهای دیزاین بسته‌بندی جهان تبدیل می‌کند.
بررسی اولیه آثار ارسالی
• بررسی اولیه آثار ارسالی

به منظور رعــایت حقوق شرکت کننــدگان، کلیـه آثــــار ارســالی بـرای شرکت در دوسالانـــه توسط متخصصـــان تیم برگزارکننده به دقت بررسی می‌شود و در صورت هرگونه مغایرت با قوانین، تخلف یا اشتباه در ارسـال آثار، نسبت به حذف یا جایگزین کردن اثر با هماهنگی با شرکت‌کننده‌ها اقدام می‌شود، همچنین متخصصان در صورت نیاز به صورت “رایگان” به شرکت‌کنندگان به جهت بهبود تصاویر ارسالیشان مشاوره می‌دهند.

• هیات داوران بین‌المللی

داوران دوسالانه بسته‌ها در هر دوره به صورت متغیر از افراد عالی‌رتبه و صاحب سبک در دیزاین، بازاریابی، برندینگ و سایر تخصص‌های مرتبط تشکیل می‌شود. این افراد از میان دیزاینرهای برجسته‌ی جهانی انتخاب می‌شوند. هیات داوران موظف هستند تا برترین دیزاین‌های بسته‌بندی را از میان آثار ارسالی بر مبنای معیارهای از پیش مشخص شده‌ انتخاب کنند.

• دسته‌بندی و گروه‌بندی آثار

دسته‌بندی آثار باعث می‌شود تا دیزاین‌های ارائه شده برای هر کدام از این دسته‌بندی‌ها در کنار هم دیده و مقایسه شوند. به این ترتیب علاوه بر ایجاد یک فضای رقابتی منصفانه‌تر، شرکت‌کنندگان شانس بیشتری هم برای برنده شدن یکی از جوایز دوسالانه را به‌دست می‌آورند.

• داوری بدون شناخت شرکت‌کننده

این نکته‌ی مهمی است که داوران بدون درگیر‌های عاطفی و یا علایق شخصی آثار را بررسی کنند. برای همین تمام آثار دریافت شده توسط سیستم کدگذاری و در پنل داوری قرار داده می‌شود. دستورالعمل‌های ارائه‌ی آثار و بررسی‌ها اولیه تیم برگزار‌کننده تضمین می‌کند که نوشته‌های ارسالی فاقد علامت یا متنی هستند که می‌تواند طراح یک اثر را برای داوران قابل شناسایی کند.

• داوری بر اساس معیار‌های مشخص

اعضای هیات داوران در حین امتیاز دادن از تجربه و تخصص خود استفاده می‌کنند اما برای اطمینان از نتیجه‌ی قضاوت آنها، رای‌گیری بر پایه ی مجموعه‌ای از معیارهای از پیش مشخص‌شده‌ای انجام می‌شود. این معیارها بر اساس کامل‌ترین استانداردهای رقابت‌های دیزاین بسته‌بندی جهانی در نظر گرفته شده است. امتیازهای داوران به صورت مکانیزه توسط پنل داوری جمع‌آوری می‌شود و برای هر اثر یک امتیاز میانگین محاسبه می‌شود که مشخص‌کننده ی رتبه‌ی آن اثر در نتیجه‌ی نهایی است.

چطور شرکت کنیم؟
پس از ثبت‌نام شما باید تصاویر آثارتان را آماده و آنها را در پنل کاربری خود بارگزاری کنید. تجربه نشان داده شرکت‌کنندگانی که تصاویر آثارشان دارای کیفیت مناسبی است، شانس بیشتری برای برنده شدن به دست‌ می‌آورند. به همین منظور ما راهنمای کامل و مجموعه‌ای از دستور‌العمل‌ها را تهیه کردیم تا با پیروی از آنها بتوانید تصاویر بهتری را بر اساس استانداردهای این مسابقه تهیه کنید، توضیحات متنی کامل‌تری ارائه دهید و در نهایت هیات داوران بین‌المللی را تحت تاثیر قرارداده و  امکان برنده‌شدنتان را تا حد ممکن بالا ببرید.