دوسالانه بسته‌ها

درباره دوسالانه بسته‌ها

دوسالانه بسته‌ها تنها رویداد مستقل و مهمترین رقابت دیزاین بسته‌بندی در ایران است که فرصتی را برای همه‌ی طراحان در سراسر جهان فراهم می‌کند تا با شرکت در یک فرآیند رقابتی هیجان انگیز، کار‌های خلاقانه و نوآورانه‌ی خود را توسط گروهی از مشهورترین داوران بین‌المللی آزمایش کنند و این شانس را داشته باشند تا از طریق نمایش آثارشان در نمایشگاه، ابتکارات الهام بخششان را به مخاطبان گسترده‌تری نشان داده و مشتریان بیشتری به‌ دست بیآورند. 

دوسالانه بسته‌ها که برای اولین‌بار در سال ۱۳۹۴ معرفی شد، هر دوسال یک‌بار از تمام دیزاینرها در سراسر جهان دعوت می‌کند تا با فرستادن بهترین آثارشان در زمینه‌ی دیزاین بسته‌بندی در این رقابت منحصر به فرد شرکت کرده و در کنار ارزیابی توانایی‌هایشان توسط برجسته‌ترین داوران بین‌المللی، فرصت‌های تجاری زیادی را برای خود ایجاد کنند. شیوه‌ی برگزاری و رعایت استانداردهای جهانی در مراحل مختلف برگزاری این رویداد در ۱۰ سال گذشته، باعث شده تا در بین طیف وسیعی از مخاطبان خود به عنوان رویدادی محبوب و تاثیرگذار شناخته شود. دوسالانه بسته‌ها از منظر دریچه‌ای حرفه‌ای به دیزاین بسته‌بندی نگاه می‌کند تا نوآورانه‌ترین و برترین دیزاین‌های بسته‌بندی را شناسایی و کشف کند. این همان چیزی است که لوگوی بسته‌ها آن را به سادگی بیان می‌کند.جوایـز

برنده‌شدن و جایزه‌گرفتن همیشه هیجان‌انگیز‌ترین بخش‌ هر رقابتی است. برنده‌های هر دوره در کتاب نفیس این رویداد معرفی می‌شوند و بلیت ورود به مهمانی شب اختتامیه را دریافت می‌کنند و علاوه بر دریافت تندیس و گواهی‌نامه، امتیازهای ویژه‌ای را مانند: معرفی در وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های خبری متعدد و نمایش آثارشان در نمایشگاه‌های فیزیکی و آنلاین را نیز به‌دست می‌آورند. همچنین تمام برنده‌ها این امتیاز را به‌دست می‌آورند تا “لیبل برنده‌ی دوسالانه” را در اختیار داشته باشند و از آن برای نشان‌دادن موفقیت خود در شبکه‌های اجتماعی و یا جلسات کاری با مشتریان خود استفاده کنند.

هیات داوران

جنبه‌های مختلفی وجود دارد که به شهرت و اعتبار یک جایزه کمک می‌کند، اما در میان همه این ارزشها شاید قضاوت منصفانه از همه مهم‌تر باشد. داوری منصافه به این معناست که شرکت‌کنندگان در رقابت به روشی عادلانه قضاوت می‌شوند. هنگامیکه آثار به روشی عادلانه قضاوت می‌شوند،نتایج مسابقه قابل اعتمادتر و عینی‌تر هستند. و این باعث می‌شود که بتوان آن را به راحتی با هرکسی که نیاز به بررسی داشته باشد به اشتراک گذاشت و این یک دستاورد واقعی و منصفانه را برای برگزیدگان رویداد رقم خواهد زد. داوران دوسالانه بسته‌ها در هر دوره به صورت متغیر از افراد عالی‌رتبه و صاحب سبک در دیزاین، بازاریابی، برندینگ و سایر تخصص‌های مرتبط تشکیل می‌شود. این افراد از میان دیزاینرهای برجسته‌ی جهانی انتخاب می‌شوند. هیات داوران موظف هستند تا برترین دیزاین‌های بسته‌بندی را از میان آثار ارسالی بر مبنای معیارهای از پیش مشخص شده‌ انتخاب کنند.

نمایشگاه

تماشای برترین دیزاین‌های بسته‌بندی جهان در یک‌جا و آشنا شدن با دیزاینرهای آنها، یکی دیگر از بخش‌های جذاب دوسالانه بسته‌ها برای شرکت‌کنندگان و مخاطبان این رویداد بوده و هست. شیوه‌ی چیدمان و نحوه‌ی قرار گیری آثار بر روی استندهای اختصاصی، می‌تواند نگاه و توجه بازدیدکننده‌ها را به ظرافت‌های دیزاین بسته‌بندی جذب کند و توانایی‌های متعدد دیزاینرها را به خوبی به مخاطبان نشان دهد. بررسی آمار بازدیدکنندگان نمایشگاه‌های پیشین نشان می‌دهد، بیشترین افرادی که از نمایشگاه‌های دوسالانه بسته‌ها دیدن کرده‌اند از تولیدکنندگان و یا نماینده‌های کارفرمایانی تشکیل شده است که اغلب با هدف کشف استعدادها و یافتن دیزاینرهای خلاق و توانمند به این نمایشگاه آمده بودند. دیگر بازدیدکنندگان را هم مدیران صنایع، اصناف مرتبط و اعضای اتاق‌های بازرگانی و سفرای کشورهای خارجی و نیز گروه‌های دانشجویی مرتبط با دیزاین بسته‌بندی و علاقه‌مندان به دیزاین بسته‌بندی تشکیل می‌دهند.
ارتباطات و گفت‌وگوهای متعددی در طول مدت برگزاری نمایشگاه شکل می‌گیرد که بیشتر آنها منجر به ایجاد زمینه‌های مشترک همکاری میان سفارش‌دهنده و طراحان حاضر در نمایشگاه می‌شود.

کتاب طراحی بسته‌بندی

در هر دوره برترین آثار دیزاین بسته‌بندی در کتاب نفیسی با عنوان “کتاب طراحی بسته‌بندی” جمع‌آوری، چاپ و منتشر می‌شود. در این کتاب برترین آثار طراحان بسته‌بندی سراسر دنیا در کنار هم قرار داده می‌شوند که هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌کند. دیزاین و صفحه‌آرایی این کتاب به گونه‌ای انجام می‌شود تا مخاطبین آن بتوانند به راحتی درک مناسبی از دیزاین بسته‌بندی‌های ارائه شده در آن را به دست بیاورند. آمار ما نشان می‌دهد که بیشترین فروش “کتاب طراحی بسته‌بندی” در هر دوره به صاحبان و مدیران برند‌ها، تولید‌کنندگان و کسب‌وکارهایی بوده است که برای شناسایی طراحان خلاق و ایده‌های نوآورانه‌ی آنها این مجموعه‌ی نفیس را خریداری کرده‌اند. پنجمین نسخه‌ی این کتاب منحصر به فرد، که قرار است در اواخر سال ۱۴۰۲ (اوایل ۲۰۲۴) منتشر شود، تمام آثار راه‌یافته به پنجمین دوسالانه‌ی بسته‌ها را به نمایش می‌گذارد که شامل طرح‌هایی از آژانس ها، دانشجویان، فریلنسرها و برندهای معتبر ایران و جهان است.

درباره بسته‌ها

شرکت طنین خلاق توسعه بسته‌ها  (بسته‌ها) به عنوان مرجع دیزاین بسته‌بندی ایران و برگزار کننده‌ی تنها رویداد بین‌المللی مستقل دیزاین بسته‌بندی در ایران فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ با دغدغه‌ی رشد و ارتقای جایگاه طراحی بسته‌بندی در ایران آغاز کرد. بسته‌ها از ابتدای شکل‌گیری تا کنون همواره حامی و همراه طراحان و تولیدکنندگان بسته‌بندی بوده است و با فعالیت‌ها و رویکرد‌هایی که داشته، توانسته است قدم‌های تاثیرگذاری به سوی اهداف خود بردارد. بسته‌ها به هیچ گروه، نهاد و یا سازمانی، اعم از دولتی و خصوصی گرایش نداشته و به صورت مستقل اداره می‌شود.

وب‌سایت بسته‌ها از ابتدای شروع فعالیتش با برگزاری نمایشگاه‌ طراحی بسته‌بندی و سمینار‌هایی در این زمینه نقش حامی و هدایتگر را در رابطه با طراحان بسته‌بندی ایران ایفاکرده است. جایزه نمایشگاه و رقابت سالانه‌ی بسته‌ها که از سال ۱۳۹۴ به دوسالانه تغییر پیداکرد در طول این سالها اهمیت بسیار بالایی در جامعه طراحان بسته‌بندی پیداکرده است و عرصه‌ی بسیار مناسبی برای رقابت و در پی آن رشد طراحان بسته‌بندی ایجاد کرده است. در این رویداد‌ها آثار ارسالی طراحان به نمایش گذاشته می‌شوند و پس از داوری توسط خبره‌ترین و حرفه‌ای‌ترین اساتید و داوران بین‌المللی، به برگزیدگان این رویدادها تندیس بسته‌ها و جوایز ارزنده اهدا می‌شود. همچنین بازتاب خبری گسترده‌ی رویداد‌های دوسالانه در سایت‌های خبری کشور و تمامی رسانه‌های مرتبط با بسته‌ها، امکان دیده شدن برگزیدگان این رویداد و تمامی همراهان و حامیان فعال در هر دوره از برگزاری این رویداد را به خوبی فراهم می‌کند. بسته‌ها توانسته است با برگزاری نمایشگاه دوسالانه بسته‌بندی امید و انگیزه رشد را در بین طراحان بسته‌بندی زنده نگه‌دارد و به عنوان تنها رویداد تخصصی در زمینه دیزاین بسته‌بندی نقش تاثیرگذاری در رشد و توسعه هنر و صنعت بسته‌بندی کشور ایفا کند.

تمامی طراحان بسته‌بندی مستقل، استودیو‌های درون سازمانی، ‌آژانس‌های تبلیغاتی و دانشجویان این امکان را دارند که آثارشان را به صورت “رایگان” در وب‌سایت بسته‌ها به نمایش بگذارند و از طریق قرار دادن راه‌های ارتباطی با سفارش‌دهنده‌های متعددی ارتباط برقرار کنند. تایید یا عدم تایید آثار ارسالی به وب‌سایت بسته‌ها براساس معیار‌های اولیه مرتبط با دیزاین و با رویکرد امکان ایجاد رشد جمعی در زمینه دیزاین بسته‌بندی با حداقل سخت‌گیری انجام می‌گیرد زیرا بسته‌ها همواره تلاش می‌کند امکان ایجاد موقعیت رشد را برای طراحان جوان درنظر بگیرد. همچنین نمایش آثار در پیج اینستاگرام بسته‌ها “به صورت رایگان” بستر مناسبی برای دیده‌شدن و مورد نقد و بررسی قرار گرفتن آثار و طراحان را فراهم کرده است. داشتن پروفایل شخصی برای نمایش آثار، قابلیت جستجوی آثار یک طراح یا مجموعه را براساس نام صاحب‌اثر یا نام محصول فراهم می‌کند، همچنین نمایش اطلاعات تماس و راه‌های ارتباطی هر طراح که به اختیار صاحب پروفایل است، امکان تماس با آن طراح را برای سفارش‌دهندگان و مخاطبان حرفه‌ای فراهم می‌کند. نکته‌ای که وب‌سایت بسته‌ها را از بسیاری از سایت‌های ایرانی و خارجی در این حوزه متمایز کرده است، عدم دخالت یا گرفتن حق عضویت از طراحان یا واسطه‌گری بین طراحان و کارفرمایان است و بسته‌ها همواره به عنوان یک حامی بی‌طرف و همراه در کنار طراحان و سفارش‌دهندگان در صورت نیاز به کمکشان می‌آید.

مخاطبان بسته‌ها طیف وسیعی از طراحان و علاقه‌مندان به دیزاین بسته‌بندی ، تولید‌کنندگان و همچنین صاحبان صنایع در ابعاد بسیار بزرگ داخلی و خارجی هستند که به واسطه‌ی کیفیت و شفافیت عملکرد بسیار خوب بسته‌ها روز به روز به آن افزوده می‌شود. همچنین طراحان و مجموعه‌هایی که قصد تولید محصولی را دارند، برای پیدا کردن ایده یا دسترسی به بهترین دیزاین و طراح مدنظرشان از منظر‌های گوناگون آثار وب‌سایت بسته‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند. رویکرد‌هایی مانند: دیزاین بسته‌بندی، امکانات چاپ و تولید و طراحی استراکچر همه و همه بخشی از اطلاعات مفیدی است که وب‌سایت بسته‌ها در اختیار بازدیدکننگان قرار می‌دهد.