سئوالات متداول

• چه آثاری نمی‌توانند در دوسالانه‌ چهارم بسته‌ها شرکت داده شوند؟

پاسخ: تنها آثاری که در رویدادهای قبلی بسته‌ها شرکت کرده‌اند و آثاری که با موازین شرعی و اخلاقی مغایرت داشته باشند نمی‌توانند در چهارمین دوسالانه بسته‌ها شرکت کنند.


• چه کسانی می‌توانند در دوسالانه شرکت کنند ؟

پاسخ: دیزاینرهای مستقل، آژانس های دیزاین، صاحبان برند، تولیدکنندگان، تامین کنندگان، دانشجویان، علاقه‌مندان و تمام کسانی که در حوزه‌ی دیزاین بسته‌بندی فعال هستند می‌توانند در دوسالانه بسته‌ها شرکت کنند.


• آیا می‌توانم با ارائه یک کانسپت مفهومی شرکت کنم؟

پاسخ: بله، کانسپت‌های مفهومی در صورتی که قبلا در بازار عرضه نشده باشند می‌توانند در بخش کانسپت‌های حرفه‌ای و یا کانسپت‌های تجربی/دانشجویی شرکت کنند. ارائه‌ی دیزاین کانسپت‌ها می‌توانند به صورت رندرهای 3D و یا نمونه‌های فیزیکی باشد.


• آیا برای شرکت در مسابقه نیاز به ارسال نمونه فیزیکی دارم؟

پاسخ: تنها در صورتی به ارائه‌ی نمونه فیزیکی نیاز دارید که اثر شما در مرحله‌ی اول داوری برای حضور در نمایشگاه پذیرفته شود. قبل از آن و در مرحله‌ی اول، داوران از تمام شرکت‌کنندگان می‌خواهند تا با ارسال تصاویر JPEG و تکمیل فرم آنلاین آثار خود را برای مرحله‌ی اول داوری ارسال کنند. اگر طرح شما به مرحله دوم راه پیدا کرد، از شما خواسته می‌شود تا نمونه(‌های) فیزیکی را ارسال کنید.


• تاریخ نهایی ارسال آثار چه زمانی است؟

پاسخ:‌ شما می‌توانید تا ۳۰ مهرماه ۱۴۰۰ آثار خود را ارسال کنید. اما پیشنهاد می‌کنیم با توجه به افزایش هزینه‌ی شرکت در دوسالانه در روزهای آخر، سریع‌باشید و در روزهای اول کارهایتان را ارسال کنید.


• در کدام بخش باید شرکت کنم ؟

پاسخ: شما می توانید با مراجعه به صفحه‌ی معرفی بخش‌های دوسالانه بخش مناسب با اثر خود را انتخاب کنید. کار شما ممکن است واجد شرایط لازم برای شرکت در چند گروه باشد. در این صورت شما تصمیم‌گیرنده نهایی هستید که کارتان در کدام بخش بررسی و داوری شود. اگر هنور در این رابطه سئوالی داشتید می‌توانید با همکاران ما به صورت آنلاین مشورت کنید.


• آیا می‌توانم طرح را در بیش از یک بخش ارسال کنم؟

پاسخ: بله شما می‌توانید یک کار را در هر بخشی که دوست دارید شرکت دهید. اما توجه داشته باشید که برای هر بخش هزینه‌ی جداگانه‌ای در نظر گرفته شده است. حتی اگر بخواهید یک طرح یکسان را چندین بار در چند بخش مختلف شرکت دهید.


• آثار ارسالی چگونه داوری می‌شوند ؟

پاسخ: تمام آثار ارسالی توسط هیات داوران بین‌المللی دوسالانه به صورت آنلاین بر اساس معیارهای زیر قضاوت می‌شوند:
کیفیت دیزاین: در این قسمت داوران جنبه‌های زیبایی شناسی و اصول دیزاین را بررسی می‌کنند و به آنها امتیاز می‌دهند. مواردی همچون: نوشتار صحیح و انتخاب درست اصول تایپوگرافی، شیوه‌ی استفاده از رنگ، استفاده‌ی به جا و مناسب از نشانه و یا برند، استفاده به جا از فضاهای در دسترس برای خلق یک اثر ناب، قرار گیری اصولی لی آوت و چیدمان اطلاعات و …

دیزاین و ارتباط آن با برند/محصول: در نظر گرفتن ماهیت محصول در انتخاب روش طراحی، لحن بیان، شخصیت برند، ارزش‌های برند، ویژه‌گی‌های مهم محصول، انتظارات مصرف‌کننده و … از مواردی هستند که در این بخش به آنها اهمیت داده می‌شود.

خلاقیت و نوآوری: شاید مهم‌ترین عاملی که باعث می‌شود نظر داوران به دیزاین شما جلب شود، میزان خلاقیت و نوآوری است که در آن استفاده کردید. اصالت دیزاین و نگاه متفاوت یک دیزاینر به موضوع می‌تواند امتیاز نسبتا خوبی را در زمان داوری در این بخش به دست بیاورد.

ارتباط حسی: این یک واقعیت است که بخشی از امتیاز داوران بر اساس میزان ارتباط حسی آنها با دیزاین شکل می‌گیرد. این همان حسی است که یک بسته‌بندی در بازارهدف خود باید در ارتباط با مخاطبان خود به آن دست‌ پیدا کند.

پایداری(برای فقط بخش چهار): اگر موضوع اصلی دیزاین ساختار بسته‌بندی و یا متریال آن باشد، بدیهی است که تمرکز و توجه داوران به موارد زیر بیشتر خواهد بود: ارتباط با مصرف‌کننده، سهولت استفاده، حمل و نقل، بهینه‌سازی عملکرد زیست محیطی، میزان تاثیرگذاری ساختار، روش‌های تولید و …

داوران ملزم هستند تا به هر اثر امتیازی را از ۵ برای هرکدام از معیارهای مشخص شده در نظر بگیرند. سپس امتیاز کلی را از ۲۰ ارائه می‌دهند.


• نتایج کی منتشر می‌شود ؟

پاسخ: برندگان در مهمانی و جشن اختتامیه ۸ بهمن ۱۴۰۰ اعلام می‌شوند. اما لطفا توجه‌ داشته باشید به دلیل محدودیت‌های پاندمی ویروس کرونا، امکان جابه‌جایی برنامه‌ها وجود دارد.