درباره دوسالانه

دوسالانه بسته‌ها از سال ۱۳۹۴ توسط وب‌سایت بسته‌ها (ویترین نمایش آثار طراحان بسته‌بندی ایران)، به عنوان تنها رویداد مستقل دیزاین بسته‌بندی ایران معرفی شد. ما هر دوسال یک‌بار از تمام دیزاینرها در سراسر ایران دعوت می‌کنیم تا با فرستادن بهترین آثارشان در این رقابت شرکت کنند.
گروهی از برجسته‌ترین داوران بین‌المللی آثار شرکت‌کنندگان را بررسی می‌کنند و به آنها امتیاز می‌دهند. بعد از جمع‌بندی امتیازهای داوران، برنده‌های دوسالانه مشخص می‌شوند. آثاری که بیشترین امتیاز را به‌دست بیاورند به نمایشگاه راه پیدا می‌کنند و درنهایت برندگان به جشن و مهمانی اختتامیه دعوت می‌شوند و جوایزشان را در حضور همکاران، دیگر شرکت‌کنندگان و رسانه‌های خبری دریافت می‌کنند.
شیوه‌ی برگزاری، جوایز و استانداردهایی که در حد جوایز مشابه بین‌المللی است باعث شده تا “نمایشگاه دوسالانه بسته‌ها” در بین مخاطبانش به عنوان یک رقابت محبوب و هیجان‌انگیز شناخته شود.
نمایشگاه دوسالانه بسته‌ها از منظر دریچه‌ای حرفه‌ای به دیزاین بسته‌بندی نگاه می‌کند و تلاش می‌کند تا بهترین، خلاق‌ترین و نوآورانه‌ترین دیزاین‌های بسته‌بندی را کشف و شناسایی کند. و این چیزی است که نشانه‌ی دوسالانه‌ بسته‌ها آن را به سادگی بیان می‌کند.


نمایشگاه


دیدن بهترین دیزاین‌های بسته‌بندی ایران در یک‌جا و آشنا شدن با دیزاینرهای آنها، همیشه یکی از بخش‌های جذاب دوسالانه بسته‌ها برای شرکت‌کنندگان و مخاطبان این دوسالانه بوده و هست. شیوه ی چیدمان و نحوه‌ی قرار گیری آثار بر روی استندهای اختصاصی، می‌تواند نگاه و توجه بازدیدکننده‌ها را به ظرافت‌های دیزاین بسته‌بندی جذب کند و توانایی‌های متعدد دیزاینرها را به خوبی به مخاطبان نشان دهد.
بررسی آمار بازدیدکنندگان نمایشگاه‌های پیشین نشان می‌دهد، بیشترین افرادی که از نمایشگاه‌های دوسالانه بسته‌ها دیدن کرده‌اند، از تولیدکنندگان و یا نماینده‌های کارفرمایانی تشکیل شده است که اغلب با هدف کشف استعدادها و یافتن دیزاینرهای خلاق و توانمند به نمایشگاه دوسالانه بسته‌ها آمده بودند. دیگر بازدیدکنندگان را هم مدیران صنایع، اصناف مرتبط و اعضای اتاق بازرگانی و سفرای کشورهای خارجی و نیز گروه‌های دانشجویی مرتبط با دیزاین بسته‌بندی و علاقه‌مندان به دیزاین بسته‌بندی تشکیل می‌دهند.
ارتباطات و گفت‌وگوهای متعددی در زمان برگزاری نمایشگاه انجام می‌شود که بسیار موثر هستند و برخی از آنها منجر به شکل‌گیری همکاری‌های متعدد‌ در زمینه‌های مختلف می‌شود.
مهمانی و جشن اختتامیـه

یکی از دیگر بخش‌های هیجان‌انگیز دوسالانه بسته‌ها جشن اختتامیه و مراسم اهدای جوایز است. این یک جشن و مراسم خصوصی است و تنها از شرکت‌کنندگانی که آثارشان امتیاز لازم برای حضور در نمایشگاه را به دست آورده باشد برای شرکت در این مهمانی دعوت می‌شود.
با اهدای هدایای حامیان و کتاب دوسالانه از مدعوین به گرمی استقبال می‌شود. در این مهمانی داوران دوسالانه دیدگاه‌هایشان را در مورد شیوه‌ی داوری دوسالانه برای شرکت‌کنندگان بیان می‌کنند و از برنده‌ها دعوت می‌شود تا بر روی صحنه بیایند و جوایز خود را دریافت کنند. این جشن و مهمانی شکوهمند درتالار دریای نور هتل استقلال تهران برگزار می‌شود و منتخبی از تولیدکنندگان و خبرنگارها نیز در آن حضور خواهند داشت.


کتاب نمایشگاه دوسالانه

کتاب نمایشگاه دوسالانه‌ بسته‌ها، هر دوسال یک‌بار توسط مجتمع چاپ هودیس در تیراژ محدود منتشر می‌شود. تصویر آثار برنده‌های بخش‌های رقابتی دوسالانه و تمام آثار راه‌یافته به بخش‌های مختلف نمایشگاه به همراه اسامی و راه‌های ارتباط با دیزاینرها در این کتاب قرار می‌گیرد. صفحه‌آرایی و دیزاین کتاب دوسالانه به شکلی انجام می‌شود که مخاطبین آن بتوانند به راحتی درک مناسبی از دیزاین بسته‌بندی‌های ارائه شده در نمایشگاه به دست بیاورند و در صورت نیاز به برقراری ارتباط با هر کدام از دیزاینرها به راحتی راه‌های ارتباط با آنها را در اختیار داشته باشند.
هر دوره تعدادی از کتاب‌های دوسالانه توسط برخی از تولیدکنندگان و صاحبان برند خریداری و برای آنها ارسال می‌شود. دیگر علاقه‌مندان نیز می‌توانند این کتاب را از طریق تماس با دبیرخانه‌ی دوسالانه پیش‌ خرید کنند و یا در صورت موجود بودن کتاب پس از توزیع کامل، آن را از دبیرخانه خریداری کنند.


برنده‌ها و جوایـزبرنده‌شدن و جایزه‌گرفتن همیشه هیجان‌انگیز‌ترین بخش‌ هر رقابتی است.
برنده‌های دوسالانه به همراه آثار برگزیده در وب‌سایت بسته‌ها، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های خبری معرفی می‌شوند و علاوه بر دریافت جایزه امتیازهای ویژه‌ای را برای شرکت در دوسالانه‌های بعدی به‌دست می‌آورند و از برخی از آنها نیز به عنوان دیزاینر مدعو و یا برای عضویت در هیات داوران دعوت می‌شود.
برنده‌ها تندیس دوسالانه را به خانه می‌برند و همچنین این امتیاز را به‌دست می‌آورند تا نشانه‌ی دوسالانه را در اختیار داشته باشند و از آن برای نشان‌دادن موفقیت خود در شبکه‌های اجتماعی و یا جلسات کاری با مشتریان خود استفاده کنند.داوران دوسالانه

داوران دوسالانه بسته‌ها در هر دوره به صورت متغیر از افراد عالی‌رتبه و صاحب سبک در دیزاین، بازاریابی، برندینگ و سایر تخصص‌های مرتبط تشکیل می‌شود. این افراد از نامی‌ترین افراد ایران و دیزاینرهای برجسته‌ی جهانی انتخاب می‌شوند. هیات داوران موظف هستند تا جذاب‌ترین دیزاین‌های بسته‌بندی را از میان آثار ارسالی بر مبنای معیارهای از پیش مشخص شده‌ انتخاب کنند.